اخبار
1399/4/3 سه شنبه
شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی-تاریخی در ایلام /بررسی باستان شناسی سیروان بمنظور تکمیل نقشه باستان شناسی کشور
پروژه بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان که با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان صورت گرفت به شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی –تاریخی از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی انجامید .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، شهلا احمدی سرپرست پروژه«بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان» امروز «سه شنبه » با اعلام این خبر گفت :بررسی این بخش در محدوده ای با وسعت 412 کیلومترمربع با هدف تکمیل نقشه باستان شناسی کشور، شناسایی و ثبت آثار واستقرارهای باستانی و شناخت نسبی از دوره های سکونت در منطقه صورت پذیرفت.
او افزود :در راستای انجام این پروژه تمامی محدوده مورد مطالعه(شامل دشت و ارتفاعات) با روش پیمایشی نیمه فشرده، پیمایش و بازنگری و در مجموع 65 اثر فرهنگی-تاریخی شامل تپه، محوطه، بنا، گورستان، غار و پناه گاه صخره ای از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شد.
این باستان شناس ، بیشترین آثار شناسایی شده در این پروژه را مربوط به دوره ساسانی اعلام کرد و گفت : شاخص ترین اثر ،محوطه تاریخی سیروان است که در سال 1380 به عنوان یک شهر ساسانی- اسلامی به شماره 4165 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده.
وی خاطرنشان کرد :علاوه بر بررسی کلی منطقه، محوطه شاخص و تاریخی سیروان واقع در روستای سراب کلان فعلی به شکل جداگانه و با روش سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفت که در وضعیت کنونی این محوطه و بناهای متعدد آن در زیر بافت روستای جدید مدفون شده اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه احداث روستای جدید بافت تاریخی محوطه را به شدت تخریب کرده و متاسفانه این روند همچنان با انجام فعالیت های عمرانی و کشاورزی ادامه دارد افزود: طی بررسی سیستماتیک انجام شده محدوده این محوطه تا شعاع دورتر از آثار موجود و حریم تعیین شده برای اثر به صورت پیمایشی کاملا فشرده مورد بررسی قرار گرفت.
احمدی اظهار داشت :در راستای این امر ابتدا گستره محوطه سیروان با استفاده از نرم افزار Google Earth شبکه بندی و پیمایش درهر شبکه به صورت جداگانه انجام و به تمامی آثار و مواد فرهنگی سطح الارضی بدست آمده از شبکه ها شامل سفال، قطعات شیشه و جوش کوره و ... نقاط GPS  مجزا اختصاص داده شد.
او با اشاره به این نکته که علاوه بر این در بررسی بافت مسکونی محوطه نیز برای تمام سازه های معماری مشهود یک کد GPS  جدا تعریف و اطلاعات آنها ثبت و ضبط شد تصریح کرد :در جریان پروژه بررسی بخش کارزان که با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد ، داده های ارزشمندی به دست آمد که اطلاعات نهایی پس از انجام مطالعات تکمیلی منتشر خواهد شد.
گفتنی است ، شهرستان سیروان در استان ایلام قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان چرداول، از جنوب به شهرستان دره شهر، از غرب به شهرستان ایلام و از شرق به لرستان محدود است. سیروان دارای 2 بخش مرکزی و کارزان با مرکزیت لومار و مساحت 649 کیلومتر مربع است.

 
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما