اخبار
1399/4/3 سه شنبه
کشف چاه سنگی منحصر به فرد در اصفهان / تپه اشرف احتمالا گورستانی از دوره اشکانی است
سرپرست هیئت کاوش تپه اشرف اصفهان از کشف چاه سنگی منحصر به فرد و به لحاظ مهارت در ساخت بی نظیر در این محوطه خبر داد و تصریح کرد : بقایای خمره هایی با کاربرد تدفینی در تپه اشرف حاکی از آن است که احتمالا گورستانی از دوره اشکانی در این قسمت شهر مدفون است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا جعفری زند امروز «سه شنبه » با اعلام این خبر گفت : تپه اشرف، یگانه تپه باستانی شهر اصفهان که امروزه در دل شهر و یکی از منطقه های ممتاز شهر واقع شده تا کنون 6 فصل کاوش را پشت سر نهاده است.
او افزود: این کاوش ها منجر به دستاورد با ارزشی از دوران تاریخی ایران شده که شامل دوران هخامنشی، سلوکی، اشکانی، ساسانی، دوران انتقالی ساسانی به دوران اسلامی و سده های چهارم و پنجم هجری و در نهایت 12 هجری قمری است.
این باستان شناس با اشاره به این که فصل هفتم کاوش این محوطه ، به گمانه زنی با رویکرد نجات بخشی اختصاص یافت تصریح کرد :زیرا به منظور آبرسانی به منطقه شرق اصفهان، اداره آب و فاضلاب منطقه 1 اصفهان طرح لوله گذاری را انجام داده و به دلیل تذکر به لحاظ تاریخی بودن محوطه موردنظر 600 متر خیابان سلمان فارسی را خط قرمز اعلام کردیم و اجرای عملیات لوله گذاری به پس از گمانه زنی هئیت کاوش محول شد.
به گفته جعفری زند ، در راستای این عملیات با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، گمانه زنی آغاز شد، که به فاصله 10 متر به 10 متر و فاصله هر ده متر نیز با نظارت هئیت در حال انجام است.
سرپرست هیئت باستان شناسی خاطرنشان کرد : نتایج این گمانه زنی در حاشیه خیابان به کشف چاه سنگی منجر شد که به شیوه بسیار ماهرانه ای به ابعاد 112×112 سانتی متر و به 6 متر در صخره تراشیده شده است.
این باستان شناس خاطرنشان کرد : این نمونه چاه تاکنون در اصفهان دیده نشده و به لحاظ مهارت در ساخت آن بی نظیر، و همانند چاه قلعه بندر شیراز و نمونه های مشابه ای در محوطه ساسانی دارابگرد،ایج اصطهبان فارس است.
 او با بیان اینکه کف چاه سنگ و آب از لایه های آن ترواش می کرده که به این طریق مورد استفاده قرار می گرفته است افزود: چاه به موازات ضلع شمال شرق تپه اشرف قرار دارد و  هئیت کاوش درنظر دارد برای حفظ آن،در و پله کان فلزی ساخته تا در هنگام لزوم بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.
وی در ادامه تصریح کرد :ناگفته نماند که در دهه 1360، 4 هزار متر از عرصه تپه باستانی اشرف در تعریض خیابان تخریب و همچنین ضلع شرقی و غربی و جنوبی تپه نیز به فضای سبز تبدیل شد و از 12 هکتار عرصه تپه اشرف امروزه هفت هزار متر آن باقی مانده است.
او افزود:تپه دیگری که به فاصله 500 متری از تپه اشرف قرار دارد، تپه جی نام دارد، بنابراین 600 متر مورد نظر برای گمانه زنی از پس از تپه اشرف به تپه جی منتهی می شود، که روزگاری نچندان دور این دو تپه به هم پیوسته بوده و خیابان آن ها را از یکدیگر جدا ساخته است.
سرپرست هیئت باستان شناسی گفت :در یکی از گمانه ها که در ضلع شمال شرق تپه اشرف قرار دارد، هئیت کاوش به خمره بزرگی از دوران اشکانی دست یافت که کاربرد تدفینی دارد.
او افزود:برای کاوش و مرمت این خمره ،گروه مرمت میراث فرهنگی اصفهان به درخواست هئیت کاوش برای انتقال آن در نقطه ای امن در کارگاه مستقر شدند و این عملیات با تمهیدات  انجام گرفت.
به گفته این باستان شناس ، قطعات بقایای خمره دیگری که در این محوطه  بدست آمد، حاکی از آن است که احتمالا گورستانی از دوره اشکانی در این قسمت خیابان سلمان فارسی قرار دارد که بخش اعظم آن احتمالا در زیر سطح خیابان و فضای سبز شهرداری مدفون است، که نیاز به کاوش و گرفتن مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دارد.
سرپرست هیئت باستان شناسی در پایان تصریح کرد :با فصول کاوش در تپه اشرف اصفهان که از سال 1389 آغاز شد، تپه اشرف دوران انزوا را پشت سر نهاد و از دست درازی ها رهایی یافت.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما