اخبار

.

نشست تخصصی میراث مشترک فرهنگی ایران و افغانستان، با حضور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان و علاقمندان این حوزه، روز یکشنبه هشتم دی ماه سال جاری در پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا انیسی رئیس پژوهشکده بناها و بافت های تاریخی فرهنگی در این نشست که همزمان با رونمایی از کتاب "سردر ورودی غوری مسجد جمعه هرات، افغانستان" برگزار شد با اشاره به پیوندهای عمیق فرهنگی ایران و افغانستان تصریح کرد تمامی جوامع مختلف به صورت های گوناگون با یکدیگر در ارتباط هستند و بخشی از این ارتباطات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره است و ایران با افغانستان در بسیاری از این موارد پیوندهای محکم دارد. وی با اشاره به اینکه تاریخ، فرهنگ، زبان و دین مشترک ارتباط های ناگسستی بین دو ملت ایران و افغانستان هستند افزود بسیاری از این پیوندهای ناگسستنی سبب شد تا به رغم ناملایمت‌هایی که 40 سال پیش به افغانستان رفت و تاریخ دردناک آنها را رقم زد، پیوندها و علایق دو کشور تاکنون حفظ شود.

در ادامه این نشست مرتضی حصاری، رئیس پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس با ارائه مقدمه‌ای در خصوص میراث فرهنگی افغانستان در دوره پارینه‌سنگی تا صدر اسلام گفت گروه‌های مختلف اقوام از پشتو تا تاجیک گرفته تا گرجی و غیره در افغانستان زندگی می‌کنند و در این میان سالها شاهد حضور هیات‌های باستان‌شناسان خارجی از جمله فرانسه، انگلستان، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، روسیه و آلمان در افغانستان بودیم و در این میان جای خالی باستان‌شناسان ایرانی احساس می‌شود. در این میان افغانستان از سال 1930 کاوش‌های مستقل خود را آغاز کرده است. وی با اشاره به اینکه افغانستان نقطه پیوند تمدن های مختلف است افزود هیچ تمدنی در شرق میانه، آسیا و چین شکل نگرفت بدون آنکه مطالعه‌ای درباره تمدنی که در خاک افغانستان وجود داشت، داشته باشد. درواقع می‌توان گفت افغانستان نقطه مرکزی در منطقه آسیای میانه است.
در این نشست سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، عبدالغفور لیوال گفت محققان و کاوشگران توانسته اند تاکنون در افغانستان آثار ساخته شده دست انسان را از هزاران سال پیش تا دوره میترا و هخامنشیان به دست آورند و حتی شواهدی نیز از چگونگی ورود قبایل آریایی و کوچ آن ها به ایران در کشور ما یافت می شود. وی با بیان اینکه پس از سال 2001 دوره جدید از مرمت و احیای آثار تاریخی به عنوان یک اولویت در کشور افغانستان در دستور کار دولت قرار گرفت تصریح کرد موزه افغانستان به همراه وزارت اطلاعات و فرهنگ در صدد حفظ و احیای این آثار برآمد و بسیاری از آثاری که توسط متخصصان اروپایی می‌توانست مرمت شود، به سه دسته تقسیم شده و تاکنون 97 درصد گروه اول که می‌دانستیم وضعیت آنها خوب است و می‌توانیم مرمت آنها را انجام دهیم، به پایان رسیده است.
لیوال افزود: اولویت قرار دادن احیای میراث فرهنگی افغانستان تا آنجا در این سال ها پیش رفته است که بهره برداری از معدن مس عینک توسط چین که منافع بسیار اقتصادی برای کشور داشت تا بعد از بررسی های کارشناسی برای یافت میراث فرهنگی متوقف شده است. عبدالغفور لیوال از  کشف 64 هزار سکه در ولایت پکتیا نیز خبر داد و گفت در ولایت پکتیا خزانه‌ای پیدا شده که 12 هزار سکه از دوره قبل تا بعد از اسلام در آن قابل رویت است و بقیه سکه ها  قابل رویت نیستند. این سکه‌ها میراث مشترکی از تمدن سند، هند، یونان باختر و هخامنشی را نشان می‌دهند و درواقع میراث مشترک ما با کشورهای همسایه خصوصا ایران به حساب می‌آید که باید در حفظ آن تلاش کنیم.

 در انتهای این نشست کتاب "سردر ورودی غوری مسجد جمعه هرات، افغانستان" رونمایی شد. این کتاب نوشته اریک هنسن، عبدالواسع نجیمی و کلاس کریستینسن و ترجمه علیرضا انیسی است که توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی به چاپ رسیده است. موضوع این کتاب یکی از آثار تاریخ معماری ایران زمین، یعنی سردر ورودی مسجد جمعه هرات است که در قرن 6 ه ق / 12 میلادی احداث شده است. این بنا در دوره تیموری مرمت و دستخوش تغیراتی گردید که خود می تواند نمونه ای مثال زدنی از تفکر و اقدام مرمتی در قرن 9 ه ق/15 میلادی را به نمایش گذارد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما