اسلایدر
1398/5/27 يكشنبه
تابلوی منبت ریز قلم با طرح «گرفت و گیر شیر و اژدها»
با هدف شناساندن هنر چوب دوره قاجار ساخته شد
تابلوی منبت ریز قلم با طرح «گرفت و گیر شیر و اژدها» با تأکید بر شناساندن هنر چوب دوره قاجار توسط مژگان موسی نژاد هنرمند کارگاه چوب گروه هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نمونه سازی و اجرا شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده  امروز "یکشنبه" با اعلام این خبر گفت : این طرح با الهام از جعبه موجود در موزه هنرهای تزئینی اصفهان بر روی چوب شمشاد درابعاد 2*1/27*1/12به اجرا درآمد .
او افزود :  این منبت با طرح گرفت و گیر شیر و اژدها همراه با نقوش گل و بوته های اطراف و اسلیمی ختایی ها کار زین العابدین خوانساری به سال 1277ه.ق موجود در موزه هنرهای تزیینی اصفهان ،یکی از طرحهای معروف مربوط به دوره قاجاریه می باشد که در چند مرحله و به شیوه های مختلف اجرا شده است.
وی با اشاره  به اهمیت نقش گرفت و گیر در بسیاری از بناها و هنرهای دوره قاجار که طرحی کاملاً نمادین است اظهار داشت : دو جانور شیر و اژدها بر اساس نماد و نشانه های مشخص مکمل یکدیگرند و نمی توان نشان برتری را در هیچ کدام مشخص کرد .
شریف زاده تصریح کرد: شیر در این طرح نماد ابهت ، دلاوری ،قدرت  و باروری زمین و اژدها جنبه اهریمنی و دیو خوئی دارد و نماد خشکسالی است.
او با بیان اینکه طرح گرفت و گیر یکی از شاخص ترین طرحها در دوره قاجاریه به جهت زیبایی و نمادین است گفت : به دلیل اینکه چوب شمشاد نسبت به چوب گلابی و چوبهای دیگر ، چوب بهتری به جهت ماندگاری اثر است  این طرح به صورت منبت ریز قلم بر روی چوب شمشاد به مدت 7ماه اجرا شد .

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir