اسلایدر
1399/4/9 دوشنبه
نخستین شواهدی از وجود استودان، گور دخمه و مقبره در البرز میانی / بررسی و شناسایی مجموعه های دستکند صخره ای آمل
در نخستین فصل پروژه بررسی و شناسایی مجموعه کافِرکِلی ها (مجموعه های دستکند صخره ای و کوهستانی) شهرستان آمل، استان مازندران نخستین شواهدی از وجود استودان، گور دخمه و مقبره در البرز میانی، کشف و شناسایی شد .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، میثم فلاح سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «دوشنبه» با اعلام این خبر گفت: در بررسی های صورت گرفته تا بدین روز که قریب 10 مجموعه (در روستاهای کوهستانی دره هراز بخش لاریجان همچون: کَهرود، پَنجاب، نیاک، پُل مون، اِنهِه، گَزانه، مَلار و ...) مورد بررسی، شناسایی و مستندنگاری قرار گرفته، شواهد جذابی از موجودیت کارکردهای متفاوت برای ما مبرهن شده بطوریکه تحلیل های ابتدایی حاکی از آنست که نهایت 2 مجموعه از حیث کاربرد می توانست شبیه به هم باشد و بقیه از منظر عملکرد متفاوت اند.
این باستان شناس افزود: مهمترین تحلیل های اولیه از این مجموعه های دستکند، نشان از کاربری استودان، گوردخمه و مقبره (شاید یکی از شاهک نشین های البرز) دارد و این فرایض، با مبنای کاملاً علمی، محصولی از مقایسه ساختاری، سازندی، شکلی و عملکردی (ابعاد، فرم، شکل و گونه) با نمونه های مشابه در کشور دارد.
او تصریح کرد:در فرضیه آرامگاهی، شکل و شمایل ساختاری و فضای تدفین که بصورت تخم مرغی (یا بصورت وان مانند) در بستر سنگی این دستکندها حفر شده و با مصالح سنگ و آجر و ملات گچ و ساروج مشهود بوده و در فرضیه گوردخمه، نوع پلان تو در تو و اتاقک شکل (در یکی از آن ها، 4 اتاق در دل کوه و مرتبط با هم ایجاد شده) و بقایای ملات بر بدنه ورودی که احتمالاً زمانی بسته بودن درب آن را قوت می بخشد و در فرضیه استودان، شکل، ساختار و فضای داخلی و ایجاد شده آن با نمونه های استودان های فارس مشابه بوده و برخی به گونه شکلی، قوسی و استوانه ای بوده اند.
سرپرست هیئت باستان شناسی اظهار داشت : این فرایض آنجا برای ما محتمل تر می گردد که همه این مجموعه ها در کنار منابع آبی (رودخانه، حوضچه های طبیعی آب، آبشار و رودهای میان دره ای) ایجاد شده اند.
او خاطرنشان کرد: البته مجاورت این مجموعه ها در کنار منابع آبی را می توان به نظریه های مطروحه آئینی در ارتباط با مهرپرستی در منطقه البرز و آمل ربط و بسط دهیم.
این باستان شناس افزود:با همه این شواهد و آنالیزهای صورت گرفته تا این برهه، امیدواریم نقوش، خط و یا علائمی در این مجموعه ها پیدا نماییم تا استنادهای ما دقیقتر و متقن تر  شود، ضمناً کارکرد دیده بانی و استقرار موقت برخی مجموعه های بررسی شده، همچنان به قوت خویش باقی است.
فلاح گفت:در مجموع، بررسی های باستان شناسی کافرکلی های بخش لاریجان دره هراز شهرستان آمل، اندک اندک و آرام و روح بخش، جذابیت ها و ناشناخته هایی از خود نشان می دهد که بیشابیش بر اهمیت موضوع بررسی روشمند، با یک برنامه ریزی دقیق و آکادمیک و پلان دار را می طلبد.
وی افزود:  از اینسو است که سعی کردیم یک تیم کاربلد و حرفه ای شامل باستان شناس، نقشه بردار، طراح هنری، فتوگرامتریست، مهندس معماری، مهندس سازه های آبی، عکاس، مستندساز و صخره نورد در اشل جهانی (برای صعود به داخل برخی از این مجموعه ها که امروزه راه ورود بدان ها وجود ندارد و حداقل تا زمین صاف اطراف بطور میانگین 40 متر ارتفاع دارد) تشکیل دهیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir