اسلایدر
1398/5/27 يكشنبه
شواهد تولید آهن در تپه برج نیشابور
کاوش های باستان شناسی نشان داد :
کاوش ها در تپه برج تایید می کند، فعالیت های گسترده ای در دوره آهن در این محوطه انجام می شده که شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده است .

به گزارش روابط عمومی عمران گاراژیان مجری کاوش ها و سرپرست هیئت ایرانی – چینی امروز " یکشنبه "با اعلام این خبر گفت :تپه برج یکی از آثار پیش از تاریخی مهم در دشت نیشابور است که پیش تر اواسط دهه 80 خورشیدی در این محوطه مهم، گمانه زنی هایی انجام و آثار دوره های نوسنگی تا آهن در لایه نگاری آن مشخص شد .
وی تصریح کرد : کاوش های صورت گرفته امسال در اصل تکمیل پژوهش های پیشین و حفاظت از اثر بود.
او درباره نتیجه کاوش ها در تپه برج چنین گفت: کاوش و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، دو فعالیتی بودند که بطور مستقل انجام شدند.
این باستان شناس با بیان اینکه کاوش ها عموما در حاشیه های شمالی اثر متمرکز بود گفت : این کاوشها نشان داد آثار دوره های قدیمتر احتمالا اواخر نوسنگی و اوایل مس- سنگی( هزاره های ششم و پنجم پیش از میلاد) در شمال تپه در مقیاس گسترده وجود دارند.
به گفته او ،  همچنین کاوش ها تایید می کند، فعالیت های گسترده ای در دوره آهن در سطح بالایی و شمال شرق تپه انجام می شده است.
گاراژیان اظهار داشت : این فعالیت ها شامل مراحل تولید آهن و ساخت و ساز بناهای دوره آهن بوده؛ فعالیت هایی که آثار دوره های قدیم تر را در حاشیه های شمالی دستکاری و مضطرب کرده اند.
او همچنین تاکید کرد : گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وپیشنهاد اداره کل  میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  خراسان رضوی و با هدف حفاظت از تپه برج در این فصل آغاز و به انجام رسید.
 سرپرست ایرانی پروژه گمانه زنی و کاوش تپه برج تصریح کرد : مراحل اداری و قانونی تعیین عرصه طی شده و رسما بوسیله میراث فرهنگی ابلاغ شود.
گاراژیان افزود: تپه برج اثر پیش از تاریخی و کلیدی در خراسان است که امیدوارم دانشگاه نیشابور مسئولان شهرستان و استانِ خراسان همراهی و پشتیبانی کنند تا طرح پنج ساله کاوش به سرانجام برسد و یکی از مهمترین نقصان ها و کمبودهای فرهنگی- تاریخی منطقه برطرف شود.
وی با بیان اینکه آن نقصان نبود جدول گاهنگاری فرهنگ های پیش از تاریخی در خراسان است گفت :حال که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی خراسان، دانشگاه های نیشابور و علوم و فناوری چین در شهر خفیی برای انجام پروژه با هم همراه شده اند و در راستای گامی بزرگ همراهی میکنند، انتظار دارم همکاران این شرایط را دریابند.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir