اسلایدر
1399/4/8 يكشنبه
نشست «کرونا و اقتصاد نشر »برگزار شد
نشست «کرونا و اقتصاد نشر »از سلسله نشست های همایش ملی پیامدهای اجتماعی، فرهنگی کرونا در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق برگزار شد.
در این نشست که با دبیری مصطفی اسدزاده مدیر روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد،  هادی جعفرنژاد رئیس امور فرهنگ سازمان برنامه و بودجه نخست به ارایه گزارشی از تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران پرداخت و از جمله تاثیر منفی آن را در مقدار تولید، وضع نیروی انسانی، پس انداز، فروش و خرید کالاها به بحث نهاد، سپس به حوزه اقتصاد نشر در سه قسمت پدیدآورندگان (مولفان، انتشارات)، تولید و عرضه و فروش پرداخت.
به اعتقاد وی ، در حوزه پدیدآورندگان، مولفان فرصت بیشتری برای تولید داشته اند، اما بحران اقتصاد نشر در دو حوزه انتشارات و عرضه بوده است.
او رجوع به چاپ دیجیتال و برگزاری نمایشگاه های مجازی در هر فصل را از راه های کمک به اقتصاد نشر دانست و حمایت از فرایند خرید را سیاستی کلیدی شمرد.
 مجتبی تبریزنیا مدیر برنامه و آمار موسسه خانه کتاب دیگر سخنران این نشست، بحران صنعت نشر را به دوره پیش از کرونا مربوط دانست که بحران کرونا آن را تشدید کرده و یکی از این بحران ها، افزایش قیمت کاغذ بوده است.
 او با بیان اینکه متاسفانه بحران کرونا در زمان بدی یعنی در اوج عرضه بازار کتاب رخ داد تصریح کرد: بخش عمده فروش کتاب فروشی ها در اسفند و آستانه سال نو رخ می دهد و ناشران نیز در نمایشگاه کتاب فروشی عمده دارند که هر دوی این ها از بحران کرونا آسیب دیدند.
مجتبی تبریزنیا در ادامه افزود: اگر چه هنوز زود است که در مورد تاثیر کرونا بر اقتصاد نشر سخن بگویم اما لازم است به طور همزمان تمام حلقه های تالیف، تولید و فروش کتاب مورد حمایت واقع شود.
نشست کرونا و اقتصاد نشر از سلسله نشست های همایش ملی پیامدهای اجتماعی، فرهنگی کرونا در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق با همکاری سه پژوهشگاه «میراث فرهنگی و گردشگری»، « فرهنگ، هنر و ارتباطات» و « علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» برگزار و در چارچوب همین همایش مجموعه 45 نشست علمی و پژوهشی برگزار شده که سخنرانی های آن در قالب کتاب منتشر خواهد شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir