اسلایدر
1398/5/28 دوشنبه
طرح پژوهشی نوروز و یلدا در اصفهان
به منظور بارگزاری در اطلس مردم نگاری صورت گرفت:
طرح پژوهشی بررسی مردم شناسی مراسم نوروز و یلدا در استان اصفهان از سری طرح های پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی و محقق این طرح با اعلام این خبر گفت : در این پژوهش که به روش کیفی و کتابخانه‌ای در این استان انجام شده، 14 منطقه شهری و 26 منطقه روستایی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.
او با بیان این که دو آیین یلدا و نوروز از آیین‌های کهن این سرزمین هستند تصریح کرد :ایرانیان و تمام  مردم سرزمین‌هایی که در قلمرو فرهنگ ایرانی زندگی می‌کنند، قرن‌هاست که نوروز؛ شروع فصل بهار و یلدا؛ آغاز فصل زمستان را که طولانی‌ترین شب سال است را جشن گرفته و با انجام مراسم و رفتارهایی آیینی آن را گرامی داشته و جشن برپا می‌کنند.
وی افزود: این آیین‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در این طرح پژوهشی، در استان اصفهان ، شهرها و روستاهای آن آیین‌هایی چون چهارشنبه سوری، تحویل سال، دید و بازدید نوروزی، مراسم شب یلدا، فال گیری و خوراک‌های آیینی مربوط به این دو مراسم مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
مشیری اظهار داشت : این پژوهش به منظور بارگذاری در اطلس مردم نگاری سرزمین انجام گرفته و به همین منظور پژوهشکده مردم شناسی، مراسم یلدا و نوروز را در همه استان‌های ایران مورد بررسی و پژوهش و سپس بارگذاری در اطلس مردم نگاری قرار خواهد داد.
مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی  در پایان تصریح کرد :در این پژوهش 200 مدخل مربوط به مراسم یلدا و نوروز در این مناطق جمع آوری و گزارش پژوهشی مربوط به این مدخل‌ها تدوین شده است.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir