اطلاعيه‌ها
وبینارهای تخصصی هفته پژوهش
فراخوان مقاله برای مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی
بيشتر
اخبار
انتشار دومین شماره از مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج
 • 1399/8/7 چهارشنبه انتشار دومین شماره از مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج
  کتاب حاضر مجموعه‌ای است متشکل از ده مقاله تخصصی در زمینه گویش‌شناسی که به منظور ارائه در فراخوان پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی توسط پژوهشگران رشته زبان‌شناسی تدوین و تهیه شده است. این مجموعه دومین شماره از مجموعه کتاب‌هایی است که گروه زبان و گویش رایج با هدف معرفی آراء پژوهشگران عرصه گویش‌شناسی منتشر می‌نماید. با انتشار فراخوان مقالات زیادی از پژوهشگران در حوزه گویش‌شناسی دریافت شد که پس از طی مراحل داوری و رفع نقایص ده مقاله حاضر تهیه و آمادة چاپ شد.
هوالباقی
 • 1399/7/22 سه شنبه هوالباقی
  خبر درگذشت باستانشناس پیشکسوت استاد صادق ملک شهمیرزادی داغ دیگری است که روزگار ناپایدار بر دلهای دوستداران فرهنگ ایرانی گذاشت؛ همزمانی این درد و اندوه بزرگ با داغ از دست دادن کارشناسان گرانقدر میراث فرهنگی روان شادان محسن شیخ الاسلامی، ابوالفضل عبیدی و محمدرضا سندگل به همراه راننده گرامی ایشان امین جاچی بی اعتباری دنیای فانی را صد چندان بیشتر از آنچه که می دانستیم برایمان جلوه گر ساخت.
برگزاری نشست تخصصی زبان مادری در هفتم اسفند 1398
 • 1398/11/30 چهارشنبه برگزاری نشست تخصصی زبان مادری در هفتم اسفند 1398
  نشست تخصصیِ گرامی‌داشت روز جهانی زبان مادری، در روز چهارشنبه هفتم اسفند 1398، در تالار اجتماعات موزۀ دوران اسلامی برگزار خواهد شد. این نشست را پژوهشکدۀ زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون با همکاری موزۀ ملی ایران و مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران برگزار می‌کند.
نمایشگاه «میراث‌فرهنگی هند در ایران» به‌مناسبت هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند در موزه رضا عباسی برگزار می‌شود.
گزارش عملکرد شش ماهه نخست 1398 - گروه پژوهشی زبان‌های باستانی و متون کهن
افتتاح نمایشگاه کتیبه های ایرانی در قفقاز شمالی، توسط وزیر نیرو و وزیر قفقاز شمالی(روسیه)
کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
 • 1398/3/20 دوشنبه کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مریم دارا، استادیار پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها در کارگاهی 6 ساعته در خانه اندیشمندان علوم انسانی حوزه های گوناگون مرتبط با تمدن اورارتو را معرفی کرد. او در ابتدا به موقعیت جغرافیای سیاسی و تاریخ و ویژگی های اورارتوها پرداخت و سپس معماری و هنر اورارتوها را در قیاس با اقوام پیش، همزان و پس از اورارتو بررسی کرد. دارا در ادامه درباره مذهب و زبان اورارتوها توضیحاتی داد و در پایان نیز به معرفی نگارش اورارتوها و کتیبه های آن ها در ایران پرداخت.
سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
 • 1398/3/20 دوشنبه سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از وجود سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال در موزه زنگبار خبر داد که دارای کتیبه فارسی و بیانگر شکست پرتغالی ها توسط امامقلی خان هستند .
فراخوان مقاله برای انتشار دوفصلنامه گویش‌پژوهی
نشست تخصصی، نبوشت ساسانی، دزنبشت اسلامی، نقش رستم کنونی
مجله
فراخوان پژوهشنامه کتیبه و زبان:
پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه ها و متون از
همه پژوهشگران و علاقه مندان
حوزه کتیبه شناسی و زبان شناسی دعوت
می‌کند تا مقالات تخصصی و یا
ترجمه‌های مرتبط با زبان شناسی و
کتیبه شناسی خود را برای چاپ در
نشریه به نشانی  ایمیل ذیل ارسال کنند:

katibehvazaban@gmail.com

تقويم
<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
رویدادهای مهم
مجموعه مقالات گروه متون اسلامی
گروه متون اسلامی در نظر دارد مجموعه مقالاتی با همین عنوان تهیه کند. از علاقه مندان دعوت می‌شود مقالات خود را طبق شیوه نامه فایل زیر ارسال فرمایند.

دانلود شیوه نامه

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما