منشور اخلاقی

              منشور اخلاقی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

 ما اعضاء پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که نقش حاکمیتی پژوهش، تولید علم، ارتقاء سرمایه­های فکری و ارائه خدمات تخصصی در حوزه­های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ایفا می­نماید، با اتکاء به نگرش توحیدی و جلب رضای الهی  تمام تلاش خود را در راستای ادای هر چه بهتر مسئولیت های پژوهشی و وظایف اداری و  قانونی با در نظر داشتن اصول احترام به قانون مداری و تکیه بر باورها و ارزش‌های اسلامی، عدالت، قانون و منافع ملی و با اعتقاد راسخ  بر این که حفاظت و پاسداری از میراث فرهنگی و احیاء هنرهای سنتی به عنوان هویت و سرمایه ملی و بستر ساز توسعه گردشگری است، خود را ملزم به‌ رعایت مفاد زیر می‌دانیم :

        - در راستای کشف حقیقت و وفاداری به آن تلاش نموده و در این مسیر از هر گونه پنهان سازی حقیقت دوری نمائیم.

      - با رعایت امانت، اعتماد و احترام در انجام پژوهش­ها و سایر امور محوله از جعل، سرقت علمی و تحریف پرهیز کنیم و در انجام پژوهش به دور از هر گونه جانب داری علمی و غیر علمی، رفتار می­نمائیم.

     - از انتشار غیر اخلاقی نتایج پژوهش­ها به صورت موازی، همپوشان و چندگانه و افشای اطلاعات طبقه­بندی شده، پرهیز می­نماییم.

    - ضمن التزام به رعایت کامل حقوق پژوهشگران و پژوهیدگان ( انسان، حیوان، نبات و سایر صاحبان حق)، بر رعایت کامل حقوق مادی و معنوی پژوهشگاه و تمامی همکاران داخل و خارج از پژوهشگاه تعهد می­نماییم.

  - رواج دانش و اشاعه نتایج پژوهش ها و انتقال آن به همکاران علمی به غیر از مواردی که منع قانونی دارند را سرلوح رفتار و عملکرد خویش قرار خواهیم داد.

  - نسبت به پژوهشگاه، اهداف، ماموریت­ها و ضوابط آن متعهد و وفادار هستیم و تمام توان خود را برای انجام صحیح وظایف و مسئولیت­های شغلی و سازمانی به کار می­گیریم.

  - منابع و دارایی­های مالی و غیرمالی پژوهشگاه به عنوان سرمایه­های کشور و به رسم امانت در اختیار ما قرار داده شده است و اقتضای امانتداری، التزام به بهره­وری در استفاده از این دارایی­ها برای خدمت­رسانی می­باشد.

  - با رعایت و اجرای موازین شایسته سالاری به تحقق بهره­وری، خلاقیت، نوآوری و بهبود مستمر پژوهشگاه مساعدت می­نماییم.

  - از آنجا که تدوین همه امور و فعالیت­ها در پژوهشگاه، از طراحی فرآیند تا اجرای عملیات، متکی بر نگرش وضوح و شفافیت است، دسترسی همگانی به اطلاعات مورد نیاز، در چارچوب قانون را امری بدیهی و مسلم می­انگاریم.

  - انگیزه و التزام به انجام امور و وظایف از طریق مشارکت با نهادهای  دولتی و مردمی داشته و از تلاش در جهت مردمی سازی فعالیت­های مرتبط با میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری دریغ نمی­کنیم.

 - ضمن قبول مسئولیت انجام امور جاری خود، در برابر مردم و مراجع ذی‌صلاح پاسخگو می­باشیم.

  - از اختیارات و جایگاه شغلی و سازمانی خود در جهت منافع شخصی یا گروهی خاص استفاده نمی‌نماییم و اختیارات شغلی را فقط برای تحقق اهداف پژوهشگاه و ایفای وظایف شغلی، مورد استفاده قرار می­دهیم .

 - ضمن رعایت نظم و آراستگی شخصی از پوشش مناسب اداری و اسلامی برای حضور در محیط کار استفاده می­کنیم و درگفتار و کردار خویش نیز حریم عفاف را رعایت می­نماییم.

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما