خبر هفته
سخن هفته
پذیرش آنالیز
آزمایشگاه کروماتوگرافی گازی
این بخش که در سال 1371 در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی راه‌اندازی شد، ‌مجموعه‌ای از دو دستگاه طیف‌سنجی فرو سرخ با تبدیل فوریه(FTIR) و کروماتوگرافی گازی(GC) است که به‌منظور استفاده تخصصی‌تر، با کارآیی بالاتر به یکدیگر متصل شده‌بودند و امکان جداسازی و آنالیز مواد بطور همزمان فراهم بود. هم‌اکنون دو دستگاه از یکدیگر مجزا شده‌اند و تا اطلاع ثانوی بطور جداگانه مشغول به ارائه خدمات می‌باشند.
دستگاه طیف‌سنجی زیرقرمز تبدیل فوریه از جمله دستگاه‌هایی است که در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاریخی به سبب نیاز به نمونه بسیار کم برای آنالیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و جزء روش‌های میکرو تخریبی محسوب می‌شود. این دستگاه قادر است با حداقل نمونه در حدود چند دهم گرم اطلاعات کیفی مفیدی در جهت شناسایی ترکیبات مختلف، و البته شناسایی ساختار ملکولی آنها، خصوصاً مواد آلی، در اختیار پژوهشگران قرار دهد. شناسایی انواع روغن‌ها، چسب‌ها، رزین‌ها، رنگدانه‌ها، الیاف، و ... می‌تواند توسط این دستگاه صورت گیرد. ضمناً دستگاه مجهز به سل ATR نیز می‌باشد، و می‌توان آنالیز نمونه‌هایی مانند پارچه و کاغذ را در برخی موارد (با توجه به اندازه نمونه مورد بررسی) حتی بدون نیاز به  نمونه‌برداری انجام داد.
لازم به‌ذکر است هم‌اکنون این آزمایشگاه در پژوهشکده فعال بوده و قادر به ارائه خدمات به کلیه مراکز علمی و پژوهشی است. به علاوه این دستگاه مجهز به میکروسکوپ می‌باشد که در صورت راه اندازی آن، می‌توان بررسی‌های نقطه‌ای بر روی آثار، بدون نیاز به نمونه‌برداری انجام داد.
دستگاه کروماتوگرافی گازی از جمله دستگاه‌هایی است که در حوزه حفاظت و مرمت آثار تاریخی به سبب نیاز به نمونه بسیار کم (چند دهم گرم برای نمونه‌های جامد و چند میکرولیتر برای نمونه‌های مایع) برای انجام آنالیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. توسط این روش می‌توان مخلوط‌های بسیار پیچیده را به اجزای سازنده آنها تجزیه نمود. این روش یکی از روش‌های جداسازی مواد است که با تبدیل ماده مورد نظر به گاز و عبور آن از یک فاز ساکن عمل جداسازی را انجام می‌دهد که حاصل آن تعیین تعداد و مقدار اجزاء سازنده نمونه مورد بررسی است. دستگاه کروماتوگرافی گازی قابلیت جداسازی و شناسایی موادی را دارد که بتوان نخست  آنها را به صورت محلول در آورده و سپس بدون مورد تجزیه قرار گرفتن، توسط هیتر دستگاه به گاز تبدیل کرد. شناسایی‌های کیفی توسط این دستگاه اصولاً بر اساس مقایسه نتایج بدست آمده برای ماده مجهول با نتایج مربوط به مواد محتملِ معلوم صورت می‌گیرد. هرچند این دستگاه به تنهایی قادر به انجام شناسایی کیفی مواد است، اما با اتصال این دستگاه (GC) به دستگاه طیف‌سنجی زیرقرمز تبدیل فوریه (FTIR) می‌توان پس از انجام جداسازی،‌ شناسایی دقیق‌تری از نمونه داشت. علاوه‌ بر این از آنجائی که دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC) مجهز به دستگاه پیرولیز نیز می‌باشد، لذا قابلیت آنالیز نمونه‌های جامدی که بدون تجزیه شدن به گاز تبدیل می‌شوند نیز وجود دارد. این دستگاه پس از انتقال راه‌اندازی مجدد نشده‌ است.

پیوندهای مفید
درباره ما
مجله مرمت


 

کار گروه ها
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما