اخبار
انتشار دومین شماره از مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج
 • 1399/8/7 چهارشنبه انتشار دومین شماره از مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج
  کتاب حاضر مجموعه‌ای است متشکل از ده مقاله تخصصی در زمینه گویش‌شناسی که به منظور ارائه در فراخوان پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی توسط پژوهشگران رشته زبان‌شناسی تدوین و تهیه شده است. این مجموعه دومین شماره از مجموعه کتاب‌هایی است که گروه زبان و گویش رایج با هدف معرفی آراء پژوهشگران عرصه گویش‌شناسی منتشر می‌نماید. با انتشار فراخوان مقالات زیادی از پژوهشگران در حوزه گویش‌شناسی دریافت شد که پس از طی مراحل داوری و رفع نقایص ده مقاله حاضر تهیه و آمادة چاپ شد.
هوالباقی
 • 1399/7/22 سه شنبه هوالباقی
  خبر درگذشت باستانشناس پیشکسوت استاد صادق ملک شهمیرزادی داغ دیگری است که روزگار ناپایدار بر دلهای دوستداران فرهنگ ایرانی گذاشت؛ همزمانی این درد و اندوه بزرگ با داغ از دست دادن کارشناسان گرانقدر میراث فرهنگی روان شادان محسن شیخ الاسلامی، ابوالفضل عبیدی و محمدرضا سندگل به همراه راننده گرامی ایشان امین جاچی بی اعتباری دنیای فانی را صد چندان بیشتر از آنچه که می دانستیم برایمان جلوه گر ساخت.
برگزاری نشست تخصصی زبان مادری در هفتم اسفند 1398
 • 1398/11/30 چهارشنبه برگزاری نشست تخصصی زبان مادری در هفتم اسفند 1398
  نشست تخصصیِ گرامی‌داشت روز جهانی زبان مادری، در روز چهارشنبه هفتم اسفند 1398، در تالار اجتماعات موزۀ دوران اسلامی برگزار خواهد شد. این نشست را پژوهشکدۀ زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون با همکاری موزۀ ملی ایران و مشارکت دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران برگزار می‌کند.
نمایشگاه «میراث‌فرهنگی هند در ایران» به‌مناسبت هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند در موزه رضا عباسی برگزار می‌شود.
گزارش عملکرد شش ماهه نخست 1398 - گروه پژوهشی زبان‌های باستانی و متون کهن
افتتاح نمایشگاه کتیبه های ایرانی در قفقاز شمالی، توسط وزیر نیرو و وزیر قفقاز شمالی(روسیه)
کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
 • 1398/3/20 دوشنبه کارگاه آشنایی با اورارتوها برگزار شد
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مریم دارا، استادیار پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها در کارگاهی 6 ساعته در خانه اندیشمندان علوم انسانی حوزه های گوناگون مرتبط با تمدن اورارتو را معرفی کرد. او در ابتدا به موقعیت جغرافیای سیاسی و تاریخ و ویژگی های اورارتوها پرداخت و سپس معماری و هنر اورارتوها را در قیاس با اقوام پیش، همزان و پس از اورارتو بررسی کرد. دارا در ادامه درباره مذهب و زبان اورارتوها توضیحاتی داد و در پایان نیز به معرفی نگارش اورارتوها و کتیبه های آن ها در ایران پرداخت.
سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
 • 1398/3/20 دوشنبه سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار
  عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از وجود سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال در موزه زنگبار خبر داد که دارای کتیبه فارسی و بیانگر شکست پرتغالی ها توسط امامقلی خان هستند .
فراخوان مقاله برای انتشار دوفصلنامه گویش‌پژوهی
نشست تخصصی، نبوشت ساسانی، دزنبشت اسلامی، نقش رستم کنونی
نشست تخصصی شرح نصاب‌الصبیان مولانا یعقوب چرخی
شمایل نگاری یا شمایل شکنی
کتاب «گزیده‌ای از کتیبه‌های بخارا» رونمایی شد
احتمال طلسم بودن کتیبه های 700 ساله کشف شده در دریای خزر
ردپای ایرانی ها در زبان، مذهب و فرهنگ چین
مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان
 • 1396/9/25 شنبه مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان
  مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسوول تهیه پرونده چوگان پس از ثبت جهانی این میراث ناملموس ایران،تهیه ان را دارای مراحل بسیار سخت و پیچیده توصیف کرد.
کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران
 • 1396/5/31 سه شنبه کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران
  کتاب کتیبه های میخی اورارتویی از ایران، تألیف دکتر مریم دارا، استادیار پژوهشکدة زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها، در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.
رونمایی از کتاب سکه های ساسانی ارومیه برگزار شد.
طرح مانا، (مستندنگاری آثار تاریخی نوشته دار ایران)
چاپ نخستین شماره مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی
 • 1396/5/3 سه شنبه چاپ نخستین شماره مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مژگان اسماعیلی مدیرمسئول مجله مطالعات اسناد میراث فرهنگی گفت: انتشاراین مجله به دلیل نداشتن درجه علمی مدتی منتشر نمی شد ولی اکنون با رویکرد جدید و با هدف اخذ مجوز علمی – پژوهشی و با نام جدید دوفصلنامه مطالعات اسناد میراث فرهنگی به چاپ می رسد. به گفته رئیس پژوهشکده زبان شناسی ، کتیبه ها و متون این مجله با موضوعات حوزه میراث فرهنگی از جمله کتیبه شناسی ، سکه شناسی ، مهرشناسی ، بناهای تاریخی ، اشیای کتیبه دار ، اوراق تاریخی ، نسخه های خطی و موضوعات وابسته هر 6 ماه یک بار چاپ خواهدشد. مدیرمسئول این مجله ازمحققین و صاحب نظران این حوزه خواسته است تا با ارسال مقاله های علمی – پژوهشی و نظرات سازنده خود نشریه را در پیشبرد اهداف علمی پژوهشگاه یاری کنند.
1 2
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما