صفحه اصلی
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
اخبار
اطلاعيه‌ها
تقويم
جستجو
درباره ما
رویدادهای مهم
لوگوی پژوهشگاه
لوگوی زبان شناسی
مجله
منو
ورود كاربران
اخبار
سه توپ جنگی با کتیبه فارسی در موزه زنگبار عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از وجود سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال در موزه زنگبار خبر داد که دارای کتیبه فارسی و بیانگر شکست پرتغالی ها توسط امامقلی خان هستند . مرتضی رضوانفر این مطلب را همزمان با «روز ملی خلیج فارس و اخراج پرتغالیها پس از 117سال حضور از این منطقه » مطرح کرد و با اشاره به مأموریتی که برای شناسایی ، مستند نگاری و تهیه شناسنامه از آثار ایرانی به شرق آفریقا داشته تصریح کرد :وجود 150 بنای تاریخی متعلق به گروه های شیرازی، بلوچی، کازرونی و شوشتری در طول بیش از یک هزار سال از جمله آثار این منطقه است که شناسایی و فهرست شد .
این عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در ادامه به سه توپ جنگی غنیمت گرفته شده از ارتش امپراتوری پرتغال اشاره کرد که دارای کتیبه فارسی و بیانگر شکست پرتغالی ها از خلیج فارس توسط امام قلی خان حاکم منطقه فارس، لار، کهگیلویه و بحرین هستند.
رضوانفر خاطرنشان کرد :توپ های یاد شده اکنون درموزه ملی جزیره زنگبار (تانزانیا )نگهداری می شوند .
وی در توضیح این کتیبه گفت :ارتش پرتغال نزدیک به 117 سال در خلیج فارس حضور استعماری داشته و طبق تاریخ ذکر شده در کتیبه، در سال 1031 هجری قمری (1622 میلادی) و در زمان شاه عباس اول، پس از یک شکست بزرگ ابتدا از خلیج فارس و سپس تا آفریقا عقب نشینی کرده است، لذا شکست ارتش پرتغال در خلیج فارس و در اقیانوس هند را سرآغاز اضمحلال امپراتوری پرتغال قلمداد کرده اند.
او افزود : امامقلی خان و پدرش الله وردی خان، جدای از فرماندهی بسیاری از نبردهای ایران، بانی تاسیس آثار تاریخی بسیاری در جنوب کشور مانند چندین پل، کاروانسرا، مدرسه و مسجد ارزشمند هستند که در روز خلیج فارس جا دارد نقش این شخصیت تاریخی از طریق رسانه ها بیشتر به مردم معرفی شود.
 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما